detail mandala

Příběh mozaikové mandaly

 

Slovo mandala pochází ze sanskrtu a znamená oblouk, kolo nebo magický kruh. Je nadkulturním symbolem jednoty a rovnováhy. Jsou zaznamenány staré obrazce pocházející už z paleolitu, Egypta a Babylónu. Věří se, že díky kruhovým ornamentům se z chaosu stává harmonická forma. Ve 20. století se jeho symbol rozšířil do celého světa, díky C. G. Jungovi, který tak pojmenovával své kruhové kresby a kresby pacientů. V psychoterapii a psychologii jsou mandaly používány jako relaxační pomůcka a jako doplněk k tradiční léčbě.

Starý venkovský dům se silným pojmem genius loci, byl jako stvořen pro vytvoření tohoto symbolu. Po ujasnění dispozičního řešení celé místnosti, se v jejím středu objevilo vhodné místo. Protože se jednalo o krásný velký prostor se zdmi odhalujícími kámen, tak jsme se bránila tradičnímu položení kachlí.

Pokládka kachlí kolem kruhové mandaly
Pokládka kachlí kolem kruhové mandaly

 

Rozhodla jsem se oživit prostor netradičním rozložením kachel. Z toho důvodu byly položeny vždy ve směru jednotlivých komunikační drah, takže vytvářejí jakési nepravidelné paprsky.

Vzorem a barevností jsem byla částečně inspirovaná ornamenty Alfonse Muchy, které mě odjakživa fascinovaly. Celá mozaika je tvarově a barevně koncipována do nekonečné harmonie. Při tvorbě návrhu jsem se rozhodla umístit do středu ještě jeden silný prvek. Tušila jsem, že použitím spirály umístěné ve středu kruhu se efekt zvýší. Symbol spirály znali již staří Keltové, jejíž energetické vibrace cíleně využívali pro zharmonizování organismu, prostoru, k příznivému ovlivnění potravin a vody. Moje vytvořená spirála je naznačena symbolem nekonečna – hadem Uroboros zakusujícím se do svého ocasu.

Představuje nekonečný a nepřetržitý běh života. Jedná se o starodávný symbol, poprvé se objevující již ve starověkém Řecku. Byl hojně používán v alchymii a hermetismu. Nálezy dokazují, že se objevoval i ve starověké Indii, Číně, Japonsku, Mexiku a na Aljašce.

Genius loci tohoto domu obohatila dvoumetrová mandala
Genius loci tohoto domu obohatila dvoumetrová mandala

 

Centrum mandaly had Uroboros je pravotočivá spirála. Tento výjimečný symbol evokuje a je zdrojem velmi pozitivní síly. Alchymisté a středověcí mystici jej označovali jako zdroj nevyčerpatelné energie, bod nového a pozitivního počátku a harmonického víření. Spirála v sobě zároveň pojímá ještě daší významný symbol, a tím je kruh s bodem uprostřed, který znamená symbol Slunce, centra Země a Vesmíru.

Po realizaci návrhu došlo k pozitivní odezvě. Pes a kočky pohybující se volně v tomto domě, s oblibou lehávají zásadně přímo ve středu kruhu. Také psi přicházející s návštěvami, si k ležení vyberou vždy přímý střed mandaly, jakoby cítili její energetické vibrace.

Ukázka jiné mandaly v tomto domě
Ukázka jiné mandaly v tomto domě

 

Kruhová mandala vyrobená do domu v centru Brna
Kruhová mandala vyrobená do domu v centru Brna