DESIGNERSBLOCK MILANO 2015

V dubnu 2015 jsem se rozhodla navštívit věhlasný designový festival SALONE DEL MOBILE MILANO, jehož součástí jsou další akce po celém městě, od centra až po okraje města. Tato olympiáda designu se odehrává v podstatě v každém koutku Milána. Nejen na rozsáhlém výstavišti FUORISALONE, ale hlavně ve všech ulicích, náměstích, restaurací i školách. I v tom nejmenším obchůdku probíhají po celý týden společenské akce, open party či vernisáže.

 

ZONA TORTONA - výstavní plochy v továrních halách
ZONA TORTONA – výstavní plochy v továrních halách

 

Není možné vše zhlédnout a navštívit, ovšem z toho, co jsem viděla, mě ze všeho nejvíce

inspirovala akce, která je součástí tohoto designového svátku – TORTONA DESIGN WEEK.

Tortona Design Week

Kdysi nezávislá undergroundová designová scéna se již v dnešní době proměňuje do hlavního proudu návrhářského umění. Na této ulici s názvem Via Tortona je celá řada rozsáhlých objektů, rozměrných komplexů, opuštěných továrních hal a zrekonstruovaných brownfieldů, kde je obrovské množství výstavních ploch.

 

Nápady mladých designérů - DESIGN TORTONA
Nápady mladých designérů – DESIGN TORTONA

 

plastové taburety - DESIGN MILAN
plastové taburety – DESIGN MILAN

 

Tortona si stále udržuje nádech revolučního designu a prací mladých talentovaných návrhářů designu. Získala si tak zvučné jméno, že dnes zde vystavují nejen ikony designérského světa, ale jsou zde také např. projekty velkých automobilek jako je RENAULT a CITROEN.

Tortona je opravdovým mraveništěm návštěvníků, kteří se proplétají v ulicích, halách, ve dvorech, ale i barech či garážích.

Vystavuje se na ulici, halách, barech i garážích
Vystavuje se na ulici, halách, barech i garážích

 

Domácí rotoped DESIGN CENTRO HISTORICO
Domácí rotoped DESIGN CENTRO HISTORICO

 

Stolek ve školní jídelně - VIA TORTONA
Stolek ve školní jídelně – VIA TORTONA

 

Kelímky z keramické hlíny - ZONA TORTONA
Kelímky z keramické hlíny – ZONA TORTONA

 

Na akci TORTONA DESIGN WEEK nebo také ZONA TORTONA jsem se setkala hned v úvodu své návštěvy Milána. Upozornil mě na ni sympatický muž ve středních letech, elegantně oblečený, ostatně jako všichni muži v Miláně, který byl majitelem milánského bytečku, který jsem si pronajala. Zdůraznil strategickou polohu jeho bytu, která je 10 minut do centra CENTRO HISTORICO nebo z opačné strany pár minut pěší chůze do zmíněné VIA TORTONA. Několikrát mi doporučil tuto část města navštívit a musím říct, že nelituji. Naopak jsem rozhodnutá se sem každoročně v dubnu vracet.

Ještě musím zmínit situaci, která se mi vryla do paměti. Když mi majitel ukazoval a představoval byt, do kterého jsem se měla na týden nastěhovat, tak místo praktických informacích o spotřebičích, se mě zeptal: „ Bude vám vyhovovat oranžovo šedé ladění barev?“ Pomyslela jsem si: „ Toto je možné jen v Miláně…“

Kachle se zásuvkou - DESIGN TORTONA
Kachle se zásuvkou – DESIGN TORTONA

 

Světlo s kachlí - VIA TORTONA
Světlo s kachlí – VIA TORTONA

 

DESIGN CENTRO HISTORICO
DESIGN CENTRO HISTORICO