Linoryty a grafiky na stěně

REKONSTRUKCE BYTU POD ŠPILBERKEM

Byt, který obývá mladá studentka se svým přítelem a jejich psem, je z dvacátých let dvacátého století. Ze všech místností je krásný výhled do parku pod hradem.

Letní balkon s výhledem do parku
Letní balkon s výhledem do parku

 

Díky rozsáhlé rekonstrukci celého činžovního domu došlo i k rozhodnutí, přestavět tento byt.

Požadavkem bylo celý prostor prosvětlit a vtisknout mu osobitost, která zároveň bude v běžném životě použitelná. To vyžadovalo vybourání příčky mezi kuchyní a obývákem a také odstranění stěn v dřívější místnosti „ pro služebnou“

Pohled na kuchyňský kout
Pohled na kuchyňský kout

 

Už v počátečních fázích rekonstrukce bytu se ukázala důmyslnost celého návrhu. Vybouráním stěn se prostor otevřel, prosvětlil a spojil v jeden celek. Dříve jednotlivé pokoje byly situovány od východu na západ. Nyní je nově vzniklá místnost prosluněná téměř po celý den.

Poté bylo potřeba v celém pokoji sjednotit podlahu. Krásné původní parkety se po vybroušení prosvětlily a doplnily o plovoucí podlahu z masivu. Podařilo se, že tento přechod mezi různými materiály není vůbec patrný. Z praktických důvodů byla v kuchyňské části položena velkoformátová dlažba, kterou jsem doplnila ručně broušenou mozaikou.

Vybraná kuchyňská linka je v purpurově červeném provedení. Kontrastuje tak k sytě šedému nátěru stěn, černé lednici a ostatním doplňkům.

Obrázky na stěnách, které si mladí lidé vybrali, jsem doplnila o vlastní linoryty a grafiky.